Ви тут: Головна
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

Презентація виставкового проєкту «Кременчуцьке «море»: незатоплена пам'ять»

e-mail Друк

4 грудня 2019 р. в Музеї Б. Хмельницького НІКЗ «Чигирин» (м.Чигирин) відбулася презентація виставкового проєкту «Кременчуцьке «море»: незатоплена пам'ять», присвяченого визначній події – 60-річчю переселення придніпровських сіл Чигиринщини у зв’язку з будівництвом Кременчуцького водосховища. Він є одним із результатів наукових досліджень співробітників заповідника.

Виставка складається з таких експозиційних розділів:

І. Політика радянської влади в повоєнні роки та плани електрифікації країни;

ІІ. Життя придніпровських сіл Чигиринщини в 40-50-х рр. ХХ ст.;

ІІІ. Процес переселення з чаші Кременчуцького «моря» та будівництво нових сіл на «степу»;

ІV. Археологічні знахідки на узбережжі Кременчуцького водосховища;

V. Будівництво захисних споруд та меліорація заплави р. Тясмин;

VІ.«Цвітіння» води та пошуки науковцями шляхів зупинки масового розповсюдження синьо-зелених водоростей.

На відкриття виставки були присутні переселенці з придніпровських сіл Чигиринщини – очевидці тих подій. Спогадами про переселення з присутніми поділились Жадан Тетяна Дмитрівна, Сашко Ольга Яківна, Шульженко Петро Антонович. Про меліоративні роботи та сучасний стан р. Тясмин розповів начальник Тясминської експлуатаційної дільниці Вовкогон Володимир Іванович.

Сьогодні водосховище є частиною життя населення краю, яке місцеві жителі з любов’ю називають «морем», і до цього часу немає єдиної точки зору про доцільність його будівництва. Ці події перш за все докорінно змінили побут, зруйнували усталений спосіб життя, розпорошили сільські громади та родини. Доля розкидала переселенців по всій Україні та за її межами. Багато з них не змогло прижитися на нових місцях.

В зону затоплення потрапили такі села Чигиринщини: Адамівка, Бужин, Вітове, Рацеве, Калантаїв, Кожарки, Тіньки, Тарасівка, Топилівка, Мудрівка, Шабельники, Боровиця, Гущівка і частина Стецівки.

Спогади про придніпровські села залишилися в пам’яті їх мешканців та на старих пожовклих світлинах, що представлені на виставці.

В результаті затоплення середньої частини Придніпров’я зазнала великих втрат і історична наука. Приблизно від порту «Адамівка» до сучасного Світловодська під водою було поховано велику кількість археологічних пам’яток від доби енеоліту – середньовіччя до сучасності. В зоні затоплення опинилося відоме в історії України козацьке містечко Бужин – однойменна переправа через Дніпро, навпроти козацької столиці Чигирина.

Вода вимиває на берег речі побуту, знаряддя праці, прикраси мешканців, що сотнями років проживали на цих територіях. В експозиції представлена карта археологічних пам’яток в зоні затоплення та речі, що були знайдені на узбережжі водосховища.

Внаслідок будівництва Кременчуцького водосховища зазнало змін і русло р. Тясмин. Його було скорочено на 25 км, а в районі села Стецівка було збудовано насосну станцію та захисну дамбу. Заплаву було осушено і нарізана дуже густа сітка каналів (124 км на 87,5 км русла). Меліораційні роботи в заплаві р. Тясмин мали дуже негативні наслідки. До 1975 р. було осушено 8,5 тис. га земель; сьогодні лише близько 1 тис. га обробляється, все інше заболочено, Тясмин значно замулився та обмілів. В експозиції представлені фотоматеріали про меліоративні роботи та сучасний стан р. Тясмин.

Відразу після створення водосховища гостро постала проблема масового розмноження синьо-зелених водоростей, так зване «цвітіння» води. На Черкащині, в районі с. Стецівка в 60-80-х рр. ХХ ст. діяла науково-експериментальна база Інституту гідробіології АН УРСР, де вчені шукали шляхи вирішення цієї проблеми. На Чигиринщині, в районі порту Адамівка було побудовано Дослідно-експериментальний завод з переробки синьо-зелених водоростей. Серед місцевих за ним збереглася назва «Систон». На виставці представлені унікальні світлини надані Інститутом гідробіології НАНУ про роботу міжвідомчої опорної дослідно-виробничої бази з запобігання «цвітіння» води.

Співробітники заповідника розпочали роботу над створенням фотоальбому із родинних архівів жителів сіл, що потрапили в зону затоплення. На виставці ви зможете оглянути вже зібрані фотоматеріали.

Звертаємося до очевидців тих подій та їхніх родичів з проханням поділитися спогадами та світлинами (світлини будуть відскановані та повернуті власникам).

Як засвідчила сьогоднішня подія, пам'ять про придніпровські села незатоплена, вона живе в спогадах, світлинах, серцях жителів Чигиринщини.

НІКЗ «Чигирин» висловлює щиру подяку за допомогу в підготовці проєкту жителям придніпровських сіл Жадан Т.Д., Шульженку П. А., Сашко О.Я., Леженку А. П., Пидюрі В., Личку П.Г., Вовкогону В.І., Руденку В. Х., Приходько В.А., а також працівникам Архівного відділу Чигиринської РДА, редакції газети «Чигиринські вісті», співробітникам Інституту гідробіології НАН України.

Виставка діятиме до квітня 2020 року. Запрошуємо всіх бажаючих!

Наталія Чигирик,

екскурсовод науково-дослідного відділу

«Резиденція Б.Хмельницького»

 

 
Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!