Ви тут: Головна
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРОЄКТУ «СТВОРЕННЯ ЕКСПОЗИЦІЇ «ХОЛОДНИЙ ЯР – ЗЕМЛЯ ВІЛЬНИХ»»

e-mail Друк

13 жовтня 2021 р. в Медведівському краєзнавчому музеї НІКЗ «Чигирин» (с. Медведівка, Черкаська обл.) відбулася презентація проєкту «Створення експозиції «Холодний Яр – земля вільних».

Проєкт реалізується Благодійним фондом соціального розвитку НІКЗ «Чигирин» в партнерстві з Національним історико-культурним заповідником «Чигирин» в рамках програми «Інноваційний культурний продукт» за підтримки Українського культурного фонду.

Холодний Яр – це унікальне місце, з яким пов’язано безліч історичних подій. Саме тут, впродовж століть, під одними й тими гаслами, з одними з тими ж ідеями люди із однаковими іменами-псевдо боролися, переслідувані загарбницькою владою. Тривалий час українців змушували забути про них, намагалися висміяти та зганьбити, показати злодіями і грабіжниками. Цей проєкт – борг пам’яті людям, які віддали своє життя за волю України. Він має дати відповідь на питання: що означала воля і свобода для холодноярців протягом століть і чим сьогодні ці поняття є для кожного з нас.

В рамках реалізації проєкту проводилась інформаційна кампанія в ЗМІ та соціальних мережах по популяризації Холодноярського регіону та просвітницькі заходи, серед яких банерна виставка «Холодний Яр – земля вільних» – спільний виставковий проєкт УІНП та НІКЗ «Чигирин».

13 жовтня проведено круглий стіл «Українська історія: холодноярський вимір», в якому взяли участь науковці, краєзнавці – дослідники історії Холодноярського регіону, педагоги, викладачі ВНЗ. Серед них – Є. Букет, Б. Галайко, В. Лазуренко, О. Могилов, О.Солодар та ін. Учасники обговлрювали питання відновлення історичної пам'яті про визвольну боротьбу в Україні, інновації осмислення ролі Холодного Яру в історії України, особливості створення експозицій, присвячених історії Холодноярського регіону.

Під час заходу було презентовано нову експозицію «Холодний Яр – земля вільних» у приміщенні Медведівського краєзнавчого музею, яка розповідатиме про роль Холодного Яру у становленні Української державності. Експозиція присвячена множинності змістів Холодного Яру – природного об’єкта та місця боротьби за волю і свободу. В ній представлені предмети часів Козаччини, Гайдамаччини та Холодноярської організації. Серед них – портрет Б. Хмельницького з колекції Б. Возницького, двостороння ікона (феретрон) з Миколаївського Медведівського монастиря XVIII ст., чотириствольні пістолі, навершя прапора – тризуб часів УНР, зброя та спорядження часів Холодноярської організації, комплекс речей (сховок), пов’язаних з визвольною боротьбою в Холодноярському краї 20-30-х рр. ХХ ст. Нова експозиція містить і елементи інтерактиву, через які відвідувач музею зможе «доторкнутися» до історії.

Під час презентації проєкту було підписано двосторонні угоди про співпрацю між НІКЗ «Чигирин» та 93 ОМБр «Холодний Яр» та НІКЗ «Чигирин» і 3-ім полком  СпП імені князя Святослава Хороброго. Вони передбачають співпрацю по популяризації історико-культурної спадщини України в цілому та Чигиринщини, зокрема у військовослужбовців та солдатів строкової служби, реалізацію спільних проектів зокрема, допомогу в створенні розділу експозиції музею, присвяченого російсько-українській  війні на Сході.

Проєкт «Створення експозиції «Холодний Яр – земля вільних»» відновить історичну справедливість щодо увічнення пам’яті борців різних часів за незалежність України у Холодному Яру; стане платформою для презентації історії регіону, новим туристичним об’єктом, що сприятиме розвитку культурно-пізнавального туризму.

Проєкт реалізується за підтримки Українського культурного фонду.

Олена Трощинська

Яніна Діденко

 

 

 
Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!