Ви тут: Головна Новини Національний історико-культурний заповідник "Чигирин": підсумки 2017 року
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

Національний історико-культурний заповідник "Чигирин": підсумки 2017 року

e-mail Друк

В році, що минув, в Національному історико-культурному заповіднику «Чигирин» відбулося багато цікавих подій. Пропонуємо вашій увазі підсумки роботи закладу за 2017 рік.

Об’єкти заповідника в цьому році відвідало 125257 осіб. Для нашого закладу це рекордна кількість відвідувачів за рік. Було проведено 3290 екскурсій. Музеї та об’єкти заповідника відвідали гості з усіх регіонів України, в т.ч. Криму, та з-за кордону: США, Австралії, Франції, В’єтнаму, Канади, Литви, Швеції та ін..

Фонди НІКЗ "Чигирин" цього року поповнилися на 783 предмети. Сьогодні у фондах заповідника налічується 40494 предмети. З них 29216 основного та 11278 науково-допоміжного фондів.

Цього року наукові співробітники заповідника підготували 125 повідомлень на 47 науково-практичних конференцій. Підготовлено 50 наукових та історичних довідок, статей.

Взяли участь у 39 науково-практичних конференціях (з них 13 міжнародних), 5 круглих столах.

В 2017 році науковцями заповідника опубліковано 132 наукові статті.

Національним історико-культурним заповідником "Чигирин" організовано та проведено:

- Міжнародну археологічну конференцію “Видатний археолог XX ст. професор Олексій Іванович ТЕРЕНОЖКІН (до 110-річчя від дня народження)” (спільно із Інститутом Археології НАН України);

- VI науково-практичну конференцію «Чигиринщина: історія і сьогодення»;

- Симпозіум народного мистецтва «Холодний Яр» (спільно з Черкаським обласним осередком Національної спілки майстрів народного мистецтва України та Черкаською ОДА);

- навчальний семінар «Чигиринщина в історії України» для учнівської молоді гімназії №1 ім.Т.Г.Шевченка м.Олександрія Кіровоградської обл.;

- музейні читання для учнівської молоді міста, присвячені 422-й річниці від дня народження Б. Хмельницького (музей Б. Хмельницького);

- заходи, присвячені Міжнародному дню музеїв.

Цьогоріч Національний історико-культурний заповідник «Чигирин» спільно з Інститутом археології НАН України продовжив роботу по дослідженню пам’яток Чигиринського краю. Було організовано 2 археологічні експедиції:

- Скіфську Правобережну експедицію ІА НАНУ - «Мотронинське городище – 2017»;

- археологічну експедицію «Чигирин-2017» на території Замкової гори (м.Чигирин).

Саме знахідка останньої викликала небувалий інтерес та розголос. На Замковій горі виявлено колективне поховання черепів, що є безпрецедентним за кількістю черепів в одній ґрунтовій ямі. Розміри поховання близько 1х2 метри, потужністю 75 см. На першому етапі дослідження вдалося зафіксувати та підняти близько 170 фрагментованих та відносно цілих черепів (керівник робіт канд.іст.наук О.Д.Могилов). Враховуючи місце розташування розкопу (прилегла до Чигиринської фортеці частина гори) та історичні факти, дослідники припускають, що це може бути поховання захисників та жителів Чигирина часів Чигиринських походів 1677-1678 рр.. На даний момент об'єкт законсервовано. За попередніми оцінками, в ямі залишилось більш ніж 200 черепів. Продовження досліджень планується на весну 2018 року.

Співробітниками заповідника підготовлено і оформлено 40 тимчасових виставок для наших відвідувачів. Найцікавіші виставкові проекти: «Під прапором Холодного Яру», «Обереги жіночої долі: намиста, згарди, дукачі» (з колекції Ю. Г. Коваленка (м. Черкаси), «Благословенні Богом українки» (фотороботи Катерини Друзь та Анни Криворотової).

Однією з найзнаковіших виставкових подій став проект «Під прапором Холодного Яру», присвячений 100-річчю початку Української революції 1917 – 1921 рр. та одному з її символів – чорному прапору Холодноярської організації з гаслом «Воля України або смерть». В 1917-1921 р. в Холодному Яру повстанські загони створили власну військову організацію та мужньо вели боротьбу із німцями, денікінцями, більшовиками, відстоюючи власну землю та українську ідею. Від того часу минуло 100 років, та прапор Холодного Яру майорить і сьогодні. Ми бачили його під час подій на Майдані, прапор з гаслом «Воля України або смерть» піднімають нові покоління бійців у зоні АТО. Прапор холодноярських повстанців впродовж століття єднає патріотів у боротьбі за Україну. Виставка мовою експонатів розповіла історію славетного клейноду. Одним із найцікавіших експонатів був рекордний за розмірами холодноярський прапор, піднятий на каркас євроялинки напередодні 2014 року.

Ми продовжували активно співпрацювати з учнівською молоддю. У школах м.Чигирина та району проведено 12 музейних днів.

Для школярів та студентів проведено:

- 197 тематичних занять;

- 36 лекцій;

- 31 майстер-клас.

А ще разом з маленькими чигиринцями протягом трьох тижнів створили мультик «Колобок». Завдяки їм відома казка зазвучала по-новому, а зірками мультику стали предмети з колекції музею Б.Хмельницького.

Протягом року проводились заняття гуртка народної творчості «Відродження» для дітей та дорослих при Стецівському НВК І-ІІІ ст.

Цього року ми змогли втілити в життя ще один наш задум. У музеї Богдана Хмельницького було відкрито «Дитячий музейний простір», створений в рамках проекту «Школа Активної Молоді» (в рамках програми «Київський діалог»). Проект «Дитячий музейний простір» реалізований завдяки тісній співпраці НІКЗ «Чигирин», гуртків «Український сувенір» (БДЮТ) та «Чарівний пензлик» (Чигиринський НВК №2). Метою проекту є залучення дітей дошкільного та молодшого шкільного віку до вивчення історії рідного краю через інтерактивні ігрові форми (розфарбовки, ходилки, пазли, меморі ті ін.).

Заповідник став учасником:

- ІІІ музейного форуму «Музей: храм муз – 2017» (смт. Меджибіж Хмельницької обл..);

- ІІІ Інтерактивного освітнього фестивалю для дітей і підлітків «Арсенал Ідей» в м.Київ;

- ІІ Чигиринського міського дитячого фестивалю «Країна щастя»;

- "Музейного простору" "Книжкового Арсеналу";

- лекторію Фестивалю Нескореної Нації (с. Грушківка Кам’янського р-ну).

У співпраці із співробітниками Кам'янського державного історико-культурного заповідника було проведено музейну гостину "І повіє огонь новий з Холодного Яру", присвячену 100 річчю Української революції

Заповідник долучився до:

- безстрокового флешмобу "Музейні таємниці", організованого Міністерством культури України;

- міжнародної акції #MuseumWeek2017, основною темою музейного тижня стало «Жінки та культура»;

- міжнародного флешмобу музейних селфі;

- #Вікімарафону.

Інформація про музей Б. Хмельницького заповідника була розміщена на сайті «izi.TRAVEL»

У 2017 році продовжувалась міжнародна співпраця:

- проведено етнографічний практикум «Очеретяна покрівля» на базі історико-етнографічного комплексу «Козацький хутір» спільно із ГО «Козачество польське»;

- організовано тимчасову виставку «Головківський підполив’яний розпис» (персональна виставка робіт художника-реставратора НІКЗ «Чигирин» Є.Поступайла) в Вєтковському музеї старообрядництва та білоруських традицій ім..Ф.Р.Шклярова (м.Вєтка, Гомельська обл., Білорусь).

На території заповідника відбулися фестивалі:

- VIRA FEST-2017;

- Всеукраїнський військово-цивільний фестиваль «Холодноярська Проща»;

- Фестиваль Святого Миколая – 2017.

Загальна кількість наших друзів у соціальних мережі Facebook – 1469. Цього року їх кількість збільшилася на 208. Приєднуйтесь до нас!

Про наші новини та анонси заходів дізнавайтеся на сайті http://chigirinzapovidnyk.org.ua/ та на сторінці заповідника в мережі Facebook.

Дякуємо всім, хто цього року був разом з нами!

До нових зустрічей!

Яніна Діденко, учений секретар

Олена Трощинська, молодший науковий співробітник

НІКЗ «Чигирин»

 

 

Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!