Ви тут: Головна Експозиції: Віртуальні виставки (поновлено) З історії одного музейного предмета. Шолом бронзовий скіфського часу (VI ст. до н.е.)
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

З історії одного музейного предмета. Шолом бронзовий скіфського часу (VI ст. до н.е.)

e-mail Друк

В експозиції музею Б.Хмельницького представлений шолом (зал 1, вітрина 1). Шолом бронзовий литий, масивний «кубанського типу». Відноситься до головного захисного обладунку скіфського воїна. Спереду шолом має невеликий виріз, облямований дугами, що сходяться загостреним виступом над переніссям. По осі шолома проходить рельєфний валик – слід ливарного шва. Верхня та задня частини знахідки втрачені. Вздовж бокового краю, з правої сторони, є 2 отвори діаметром 6.5 мм. Отвори, очевидно, слугували не лише для кріплення м’якої підкладки шолома, але й для шкіряних чи войлочних нащічників та назатильників, що мали покриття із металевих лусок. Шолом деформований, в багатьох місцях є тріщини та подряпини. Розміри: висота -16.5см, довжина -21см, ширина - 27см, вага -1650 грам. Аналогії зразків таких шоломів походять із розкопок Д.І.Шульца, М.І.Веселовського та І.Хойновського, поблизу станиць Келермеська та Кримська (Північний Кавказ) і датуються VI століттям до нашої ери.

Шолом випадково виявлений жителем с.Медведівка Чигиринського р-ну Сивоконем Петром Олексійовичем весною 1997 року під час оранки поля. Поле, де був знайдений шолом, знаходиться в лісі між селами Мельники, Головківка та х.Буда на плато правого берега р.Сріблянки в урочищі Циганське.

Знахідка шолома має велике наукове значення не лише для вивчення скіфської матеріальної культури, зокрема бойового захисного обладунку, але й поглиблює наші уявлення про ареал розширення цього типу пам’яток, пов’язаний з експансією іраномовного скіфського населення в Правобережний Лісостеп.

Скіфський шолом є цікавим археологічним об’єктом для подальших наукових досліджень.

Тож, ласкаво просимо більш детально ознайомитися з цим експонатом  та розширити свої знання з історії рідного краю.

Дерев'янко Наталія,

молодший науковий співробітник відділу науково-фондової роботи

 

 
Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!