Ви тут: Головна Новини НІКЗ «Чигирин» розпочав реалізацію виставкового проєкту «Чигиринський прорив»
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

НІКЗ «Чигирин» розпочав реалізацію виставкового проєкту «Чигиринський прорив»

e-mail Друк

За результатами оцінювання експертними радами та за рішенням Дирекції Українського культурного фонду проєкт № 543597 "Чигиринський прорив", поданий Національним історико-культурним заповідником "Чигирин" успішно пройшов усі етапи конкурсу програми "Інклюзивне мистецтво". Наш заклад, після підписання договору з Дирекцією УКФ про надання гранту, розпочав активну роботу з реалізації заходів проєкту. Виставковий проєкт «Чигиринський прорив» спрямований на промоцію творчого доробку гончаря Євгена Поступайла – ветерана АТО як прикладу успішної самореалізації та підтримки для людей після повернення з зони бойових дій та збереження культурної спадщини українців.

Реалії нашого життя за останні 5 років сформували в українському суспільстві нову соціальну категорію – ветерани АТО/ООС. Психологічна реабілітація та подальша адаптація до умов життя в громадянському суспільстві є складною проблемою для багатьох наших співвітчизників, які брали участь в бойових діях на сході України. Серед них багато митців. Одне із завдань нашого проекту – стати ближчими до них. Показати, що успіх приходить до наполегливих і працьовитих. Визнання і успіх одного з них стане підтримкою та поштовхом для інших.

Національний історико-культурний заповідник «Чигирин» став одним із ініціаторів і співзасновників Асоціації інклюзивного реабілітаційно-соціального туризму з метою застосування наявного історико-культурного потенціалу як інструменту в роботі по психологічній реабілітації і соціальній адаптації людей із обмеженими фізичними можливостями, учасників АТО/ООС та членів їх сімей. Реалізація проекту «Чигиринський прорив» дозволить нам стати ближчими до цих людей. Завдяки мобільному експозиційному обладнанню, яке буде виготовлене в рамках реалізації проєкту, ми зможемо представляти творчий доробок Євгена Поступайла в музеях, галереях, госпіталях, реабілітаційних центрах.

Партнером НІКЗ «Чигирин» в реалізації проєкту є Національна спілка майстрів народного мистецтва України (м. Київ) та ГО «Ветерани АТО м. Чигирин та Чигиринського району», учасником якої є Євген Поступайло.

Проєкт передбачає низку заходів по ознайомленню широкої аудиторії із унікальною колекцією авторських робіт майстра Євгена Поступайла, історією, технікою і технологією їх виготовлення, а саме: проведення виставки та майстер-класів з гончарства.

Здавна село Головківка Чигиринського району славиться своєю керамікою, а головківське гончарство з неповторним фляндрованим розписом є унікальним явищем в історії української культури. Біля села були зосереджені великі поклади гончарної глини, з якої виготовляли миски. Місцева фляндрівка є дуже своєрідною, не схожою на розпис інших місць, це специфічна система орнаменту в українській народній майоліці, що одержується певним способом при нанесенні фарб на сирий гончарний виріб.

Дивовижну головківську кераміку минулого, основою якої була миска, можна побачити в Київському і Львівському музеях народного мистецтва. Слава головківських майстрів прокотилася по Європі, і сьогодні миски можна побачити за кордоном – у музеях Польщі та Угорщини.

З 1990 р. при заповіднику діє гончарна майстерня, де працював Яків Михайлович Брюховецький (1931-2006) – останній з плеяди головківських гончарів, який зосередив всі свої зусилля на відродження головківської кераміки. Йому довелося подолати тривалий шлях, щоб знову яскравими барвами заграла самобутня головківська миска.

Він був удостоєний звання Заслуженого майстра народної творчості, став членом Національної спілки майстрів народного мистецтва України та, головне, зумів відродити головківський фляндрований підполив'яний розпис.

Сьогодні продовжувачем традицій головківського гончарства є талановитий майстер Євген Поступайло. Він почав працювати у заповіднику з 2006 року. За досить короткий час Євген успішно опанував основи головківського розпису. Його роботи експонувалися на багатьох персональних і колективних виставках у Чигирині, Черкасах, Вінниці, Києві. Є. Поступайло був неодноразовим учасником мистецьких симпозіумів «Чигирин», «Суботів», «Холодний Яр».

Кожен виріб майстра по-своєму неповторний. Високого рівня майстерності йому вдалося досягти завдяки поєднанню ґрунтовного вивчення традицій декоративного розпису та творчого підходу до гончарної справи.

За професійні та творчі здобутки Указом Президента України у 2009 році Євгену Поступайлу було присвоєно почесне звання «Заслужений майстер народної творчості України».

В 2015-2016 рр. Євген Поступайло проходив строкову службу в ЗСУ України в районі проведення АТО. Після демобілізації був непростий шлях повернення до творчості в умовах мирного життя.

Та вже у вересні 2017 р. в Гомельській філії Вєтковського музею старообрядництва і білоруських традицій ім.Ф.Г.Шклярова (Білорусь) відкрилась персональна виставка Євгена Поступайла, експозиція якої складалася із більше 100 робіт новоствореної серії полив’яних мисок, оздоблених традиційним головківським розписом. Протягом січня-лютого 2018 року виставка його робіт демонструвалася у Галереї мистецтв Черкаського обласного осередку НСМНУ.

Сьогодні Є. Поступайло працює в кількох напрямках. Результатом творчого осмислення глибинних народних традицій головківської фляндрівки та подільського розпису, перенесених на самобутню гончарну форму, стала поява унікального явища в українському народному мистецтві – чигиринської миски Євгена Поступайла.

Проєкт реалізується за підтримки Українського культурного фонду.

 

 

Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!