Ви тут: Головна Новини Національний історико-культурний заповідник "Чигирин": підсумки 2019 року
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

Національний історико-культурний заповідник "Чигирин": підсумки 2019 року

e-mail Друк

Закінчився 2019 рік, і ми вже традиційно хочемо згадати та поділитися з вами тим, що відбувалося у Національному історико-культурному заповіднику «Чигирин» минулого року. Тож пропонуємо вашій увазі підсумки роботи закладу за минулий рік

У 2019 році об’єкти заповідника відвідало - 126 065 осіб. Для вас ми провели 2827 екскурсій.

Музеї та об’єкти заповідника відвідали гості з усіх регіонів України, найбільше було з Черкаської, Київської, Кіровоградської, Полтавської та Дніпропетровської областей. Екскурсанти з-за кордону представляли США, Австрію, Білорусь, Болгарію, Іспанію, Італію, Казахстан, Колумбію, Францію, Канаду, Литву, Латвію, Швецію, Німеччину, Словаччину, Румунію, Туреччину, Польщу, Чехію, Японію, Росію.

Минулого року ми продовжували досліджувати історію, пам’ятки, культуру, природу Чигиринщини. В 2019 році наукові співробітники заповідника підготували 134 повідомлення на 40 науково-практичних конференцій. Підготовлено 52 наукові та історичні довідки, статті.

Взяли участь у 34 науково-практичних конференціях (з них 5 міжнародних), 2 круглих столах.

В 2019 році науковцями заповідника опубліковано 135 наукових статей.

З метою підвищення свого професійного рівня науковці заповідника взяли участь у навчальних програмах:

-семінарі «Цифра в інституціях пам’яті: для чого та як. Досвід Естонії» (Національний музей історії України у Другій світовій війні);

-ІV науково-практичному семінарі «Сучасний музейний простір: проблеми, перспективи, інновації», присвячений проблемам створення музейної експозиції (м. Запоріжжя, Національний заповідник «Хортиця»);

-практичній конференції "Музей відкритий для усіх. Культура без обмежень" (Благодійний фонд «Мистецький Арсенал», Національний музей мистецтв ім. Богдана та Варвари Ханенків), присвячена обговоренню форм роботи музейних та культурно-мистецьких установ з відвідувачами з порушеннями зору;

-серії тренінгів «Ефективне управління історико-культурною спадщиною» (м.Львів, проект ReHERIT «Спільна відповідальність за спільну спадщину»);

-конференція «Дидактика історичних музеїв: сучасні методи навчання критичному осмисленню історії» (м.Дніпро);

-курсах підвищення кваліфікації для музейних працівників за напрямком "Музейна педагогіка", організовані за ініціативи Міністерства культури України та Центру неперервної культурно-мистецької освіти Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв (м.Київ);

-навчальному візиті-семінарі «Дослідження феномену сучасного музею, його роль та місце у суспільстві як інституції пам’яті» (Республіка Польща (Варшава, Плоцьк, Катовіце, Глівіце, Радзьонкув, Свєнтохловіце). Організатор: УІНП України та STUDY TOURS TO POLAND) (01-07.12);

-семінарі «Відкритий музей – відкриті дані» (Національний музей історії України у ІІ Світовій війні).

Національним історико-культурним заповідником "Чигирин" організовано та проведено 5 конференцій:

- Сьома міжрегіональна історико-краєзнавча конференція “Чигиринщина в історії України” на тему: «Аграрний розвитоК Чигиринщини з найдавніших часів до сьогодення» (спільно із Черкаським державним технологічним університетом, Управлінням освіти і науки Черкаської ОДА, Відділом освіти Чигиринської РДА, Черкаською обласною організацією Національної спілки краєзнавців України, Чигиринським ЗЗСО І-ІІІ ступенів №1 імені Богдана Хмельницького) (23.04)

- ВСЕУКРАЇНСЬКА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ «УСИПАЛЬНИЦЯ ГЕТЬМАНА БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО: ІСТОРІЯ, МІФИ, СУЧАСНИЙ СТАН» (м.Київ) (спільно із Православною Церквою України, Інститутом історії України НАН України, Інститутом археології НАН України, Київським Національним університетом імені Тараса Шевченка, Громадською організацією «Фонд Великий Льох», Центром пам’яткознавства НАН України, Українським товариством охорони пам’яток історії і культури) (8.07);

- XI ВСЕУКРАЇНСЬКІ ІСТОРИЧНІ ЧИТАННЯ «УКРАЇНСЬКА КОЗАЦЬКА ДЕРЖАВА: ВИТОКИ ТА ШЛЯХИ ІСТОРИЧНОГО РОЗВИТКУ» (присвячені 370-ій річниці утворення Української козацької держави) (спільно із Черкаською обласною державною адміністрацією, Інститутом Президента України Віктора Ющенка, Національною академією наук України, Інститутом Історії України НАН України, Черкаським національним університетом ім. Б. Хмельницького, Національною спілкою краєзнавців України) (20.09);

- ІІ Всеукраїнська науково-практична конференція (з міжнародною участю) «Культурно-історична спадщина України: перспективи дослідження та традиції збереження» (м.Черкаси) (10-11.10);

- VII науково-практична конференція «Чигиринщина: історія і сьогодення» (21-22.11). Матеріали конференції вже опубліковані у збірнику.

Організовано та проведено круглий стіл «Проблеми дослідження пам’яток археології, розташованих на території об’єктів природно-заповідного фонду» (м.Черкаси) (спільно із ЧНУ ім. Б.Хмельницького та Інститутом археології НАН України) (12.03).

Співробітники заповідника минулого року активно займалися проєктною діяльністю. НІКЗ «Чигирин» став одним з переможців конкурсної програми «Інклюзивне мистецтво» Українського культурного фонду з виставковим проєктом «Чигиринський прорив», який було реалізовано протягом червня-жовтня 2019 р.

Проєкт науковців заповідник «Створення інтерактивного пішохідного туристичного маршруту "Чигирин. Прогулянка старим містом" отримав перемогу в конкурсі Програми міні-грантів Re_HERIT для роботи з культурною спадщиною та буде реалізований в 2020 р.

Видання «Загублені» села» Наталії Чигирик отримало перемогу в конкурсі книговидавничих проектів суспільно-необхідної літератури за кошти обласного бюджету.

Екскурсовод заповідника Чигирик Н.В. стала лауреатом обласної краєзнавчої премії ім.М.Максимовича за видання «Загублені» села».

Фонди НІКЗ "Чигирин" у 2019 році поповнилися на 844 предмети (основного фонду – 220 од., допоміжного фонду – 624 од.). Нові надходження будуть представлені на щорічній виставці, присвяченій Міжнародному дню музеїв в травні цього року.

Минулого року Національний історико-культурний заповідник «Чигирин» спільно з Інститутом археології НАН України продовжив роботу по дослідженню пам’яток Чигиринського краю. Було організовано «Скіфську Правобережну експедицію «Мотронинське городище - 2019» по дослідженню пам’ятки національного значення «Мотронинське городище скіфського часу».

Співробітники заповідника взяли участь у роботі групи з виконання архітектурно-археологічних досліджень в приміщеннях пам'ятки архітектури національного значення - церкви "Св. Пророка Іллі" (с. Суботів Чигиринського р-ну Черкаської обл.).

В минулому році було підготовлено і оформлено 49 тимчасових виставок для наших відвідувачів. Найцікавіші виставкові проєкти: «Національний історико-культурний заповідник «Чигирин»: 1989-2019», персональна виставка Лідії Солодар «Крайнебо», персональна виставка робіт майстрині художньої вишивки О.Огій, пересувна виставка «Музей – натхнення і сенс життя. Борис Григорович Возницький (1926-2012)», виставковий проєкт «Чигиринський прорив» в галереї Національної спілки майстрів народного мистецтва України (за підтримки Українського культурного фонду) (авторські роботи співробітника НІКЗ «Чигирин», гончаря, заслуженого майстра народної творчості України Євгена Поступайла), тимчасова виставка «Чигиринська миска Євгена Поступайла», тимчасова виставка «Кременчуцьке «море»: незатоплена пам'ять».

Заповідник став учасником міжнародного музейного виставкового проєкту «Українське коло: до сторіччя визвольних змагань, 1917 – 1921» (Український музей у Нью-Йорку).

Вже традиційно, до Міжнародного дня музеїв ми готуємо спеціальну програму, щоб познайомити вас з історичною та культурною спадщиною Чигиринського краю. В 2019 році в програмі заходів були:

- тимчасова виставка «Нові надходження до фондів НІКЗ «Чигирин»;

- майстер-клас «Кераміка скіфського часу»;

- зустріч з творчою групою та показ фільму «Чорний козак»;

- ігрова програма для дітей «Козацькі забави»;

- інтерактивне заняття «Відома і невідома Чигиринщина»;

- вечір-портрет «Сміємось, допоки живі» (до 130-річчя Остапа Вишні);

- історико-літературна екскурсія «Берестечко моє, дощами і кров'ю залите…».

Сподіваємось, що вам сподобалось, і цього року ви теж завітаєте до нас на Міжнародний день музеїв.

Ми продовжували активно співпрацювати з учнівською молоддю. У школах м.Чигирина та району проведено 10 музейних днів.

Для школярів та студентів проведено:

- 181 тематичне заняття;

- 12 лекцій;

В «Творчій музейній майстерні» протягом 2019 року проведено 27 майстер-класів.

На базі «Скіфської Правобережної експедиції «Мотронинське городище - 2019» організовано роботу Літньої польової археологічної школи (практичні навички археологічних розкопок та археологічний лекторій). Для учнівської молоді району організовано та проведено відкритий конкурс творчих робіт дітей та молоді «Чигиринські родоводи».

Надано допомогу у проведенні таборів – походів, вишколів, навчальних практик, волонтерських збірок.

На території заповідника відбувся Фестиваль Святого Миколая – 2019. Співробітники заповідника активно долучилися до проведення майстер-класів в рамках фестивалю.

Спільно з НСМНМУ та за підтримки Черкаської ОДА організовано та проведено симпозіум народного мистецтва "Холодний Яр" (12 - 23.08).

Спільно із МГО "Книжковий маестро", БО "Фонд розвитку Чигиринщини"; організовано та проведено Книжковий мініфестиваль у Чигирині - Че/ЧиБукФест. В рамках фестивалю відбулися зустрічі із організаторками Черкаського книжкового фестивалю Л. Фіть та Ю. Чабаненко, майстер-класи, зустрічі із письменниками, культурологами, перекладачами.

Заповідником організовано та проведено презентації видань науковців закладу:

- «НАДДНІПРЯНСЬКА МИНУВШИНА XVIII – XX СТОЛІТТЯ» Н.В.Кукси та Я.Л.Діденко;

- «Православні святині Чигиринщини» А. Перепелиці.

В рамках Черкаського книжкового фестивалю взяли участь у презентації книги «Загублені» села» Н.Чигирик.

Ми взяли участь у:

- роботі стенду музейних видань «Музейного простору» на ІХ Міжнародному фестивалі «Книжковий Арсенал» («Мистецький Арсенал», м.Київ);

- щорічних традиційних Всеукраїнських безперервних читаннях творів Тараса Шевченка «Нас єднає Шевченкове слово», організованих Національним музеєм літератури України;

- заходах по вшануванню пам’яті героїв-холодноярців (13-14 квітня);

- організації та проведенні Всеукраїнської військової прощі «Холодний Яр» у с.Суботів (5-7.07);

- організації та проведенні фестивалю нескореної Nації «Холодний Яр»-2019 (організація екскурсійного забезпечення по об’єктах відділу «Суботівський історичний музей») (5-7.07).

Заповідник долучився до:

- міжнародного флешмобу музейних селфі #MuseumSelfie та #НІКЗЧигирин.

- міжнародної музейної акції - "Музейний тиждень» у соціальній мережі Twitter та Фейсбук (#MuseumWeek2019).

Минулого року збільшилася кількість наших друзів у соціальній мережі Facebook до 2190.

Про наші новини та анонси заходів дізнавайтеся на сайті http://chigirinzapovidnyk.org.ua/ та на сторінці заповідника в мережі Facebook.

Залишайтеся з нами! У нас багато планів і цікавих ідей.

До нових зустрічей!

Олена Трощинська, молодший науковий співробітник,

Яніна Діденко, учений секретар.

 

 

 

Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!