Ви тут: Головна Експозиції: Віртуальні виставки (поновлено) Намистина VІ-ІV ст до н.е. (ЧНІКЗ А-6063, КВ-12620/2)
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

Намистина VІ-ІV ст до н.е. (ЧНІКЗ А-6063, КВ-12620/2)

e-mail Друк

Скловиробництво в стародавньому світі було досить поширене. Доступність сировинної бази, легкість обробки у розм'якшеному та застиглому станах, широкий діапазон кольорів - все це пояснює використання скла у виробництві різних предметів. Виготовлення скляних прикрас розпочалося із намистин. Початок свій бере із Єгипту. Завдяки торгівельним зв'язкам та військовим діям у скіфський період намистини виготовлені із скла та скляної пасти надходили і на Середнє Подніпров'я. Серед різноманітних намистин цього періоду значний процент складають, так звані, "очкові" намистини різних розмірів та кольорів.

У фондовій збірці НІКЗ "Чигирин" зберігається намистина VІ-ІV ст до н.е., яка була знайдена у 2006р. поблизу с.Іванівка Чигиринського р-ну (поселення Янич - 2) та передана до фондів заповідника мешканцем с.Вершаці Олександром Нижником.

Намистина розміром - 22х37мм, діаметр отвору 10мм, бочкоподібної форми, виготовлена із глухого синього скла, декорована 12 опуклими "очками", які розміщені у 4 повздовжні лінії. Поверхня намистини не рівномірна, "очки" на ній не одного розміру. Виготовлена, ймовірно, шляхом пошарової навивки широкого "джгута" зі скляної маси на керамічну трубочку, яка потім видалялася з отвору. В процесі виготовлення намистина неодноразово нагрівалася; оплавлення і загладжування вирівнювали форму ядра і скріпляли з ним "очки". Датується намистина VІ-ІV ст до н.е., але могла використовуватись і пізніше, оскільки поверхня має значні пошкодження.

Отже, знахідки різноманітних скляних намистин античного періоду на території Середнього Подніпров'я свідчать про певні торгівельні зв'язки місцевих племен та античного світу.

Дерев'янко Наталія,

молодший науковий співробітник відділу науково-фондової роботи

Ковіня Михайло,

науковий співробітник відділу науково-фондової роботи

 

 
Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!