Ви тут: Головна Експозиції: Віртуальні виставки (поновлено) Перстень-печатка ХVI- ХVIІ ст. (А-6050, КВ-12482)
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

Перстень-печатка ХVI- ХVIІ ст. (А-6050, КВ-12482)

e-mail Друк

У музеї Богдана Хмельницького Національного історико-культурного заповідника "Чигирин" експонується перстень-печатка, виявлений у 2016 році на південній околиці м.Чигирина та переданий до фондів заповідника жителем міста Потапенком С.Ф.

Перстень чоловічий. Щиток персня овальної форми, обрамлений рельєфною фестоноподібною смугою. На щитку викарбувано арабськографічне слово: [Şahin]. За свідченням науковця Олександра Середи, це слово в перекладі на українську мову означає кримськотатарське ім'я Шахін. Навколо імені, виписаного арабською графікою - рослинне оздоблення. Як зазначає О.Середа, лігатура написання свідчить про можливу приналежність цієї печатки представнику кримського ханського роду Гіраїв. Зі зворотного боку щитка вигравіювані промені, що розходяться від центра.


Виникає питання, кому міг належать виявлений перстень? За дослідженнями науковців заповідника Діденко Я.Л. та Брель О.В. місце знахідки, як вказано вище - південна околиця міста Чигирина. На цьому місці був розташований турецький табір у 1677 і 1678 роках під час Чигиринських походів. Так у щоденнику Патріка Гордона - коменданта Чигиринської фортеці у 1678 році, відзначено, що 1677 році турецька армія стала табором на схід і південь Чигирина.

Ото ж, ймовірно, власник персня був учасником турецьких походів на Чигирин. А оскільки на печатці кримськотатарське ім'я, то, скоріш за все, він був у складі війська Кримського хана. Це військо під Чигирином, за свідченням Патріка Гордона, нараховувало 80 тисяч. Отже, перстень є цінним артефактом для вивчення історії Чигиринських походів 1677-1678 років та потребує подальшого дослідження.

Дерев'янко Наталія,

молодший науковий співробітник відділу науково-фондової роботи

Ковіня Михайло,

науковий співробітник відділу науково-фондової роботи

 
Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!