Ви тут: Головна Новини Національний історико-культурний заповідник «Чигирин»: підсумки 2020
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

Національний історико-культурний заповідник «Чигирин»: підсумки 2020

e-mail Друк

Закінчується 2020 рік, і ми хочемо згадати та поділитися з вами нашим досвідом, успіхами, досягненнями, цікавими подіями, що відбувалися у НІКЗ «Чигирин» протягом року.

2020 рік для всіх був непростим. Нам довелося працювати в нових умовах в зв’язку з поширенням COVID-19, шукати нові способи спілкування з відвідувачами.

Цього року музеї та об’єкти НІКЗ «Чигирин» відвідало 72710 осіб. У порівнянні із минулим роком їх число зменшилося, що пов’язано з карантином, але кількість проведених екскурсій навіть зросла – 2998.

Науковці закладу продовжували досліджувати історію, пам’ятки, культуру, природу Чигиринщини. В 2020 р. наукові співробітники заповідника підготували 74 повідомлення на 24 науково-практичні конференції. Взяли участь у 17 науково-практичних конференціях (з них 5 міжнародних), 2 круглих столах. Переважна більшість конференцій була перенесена у формат онлайн, і це теж був новий для нас досвід.

В 2020 р. було опубліковано 132 статті у наукових, науково-популярних виданнях, збірниках науково-практичних конференцій.

Цього року Національним історико-культурним заповідником "Чигирин" організовано та проведено 2 конференції спільно із ЧДТУ: VIII Міжрегіональну історико-краєзнавча конференцію “Чигиринщина в історії України” (онлайн) та ІІІ Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Культурно-історична спадщина України: перспективи дослідження та традиції збереження».

Цього року було реалізовано 2 грантових проєкти. Перший - «Створення інтерактивного пішохідного туристичного маршруту «Чигирин. Прогулянка старим містом» (в рамках програми міні-грантів ReHERIT). В рамках проєкту було створено пішохідний маршрут на місцевості (11 стендів) та он-лайн-маршрут на базі платформи izi.travel українською та англійською мовами, видрукувано набір листівок «Чигирин. Прогулянка старим містом» (реалізовано спільно із БФ соціального розвитку НІКЗ «Чигирин» та Чигиринською міською радою).

Другий - «Історія на дотик: Чигиринська фортеця» (за підтримки Українського культурного фонду, програма «Інклюзивне мистецтво») В рамках його реалізації було встановлено тактильну модель Чигиринської фортеці 1678 р. поруч із бастіоном Дорошенка на Замковій горі, промарковано маршрут для слабозорих, надруковано буклет «Чигиринська фортеця» шрифтом Брайля та книгу «Історія на дотик: Чигиринщина. Путівник» в універсальному дизайні.

Пройдено відбір на участь у програмі УКФ «Діти культури» з проєктом «Музей дітям – діти музею». Частиною реалізації проєкту стала краудфандингова кампанія на платформі Спільнокошт. Це стало ще одним нашим неймовірним досвідом. Ми зібрали необхідні кошти. Загальна сума зібраних коштів становить 60287 грн. – 109 % від необхідної! Дякуємо кожному, хто нас підтримав!

У 2020 році було підготовлено і оформлено 26 тимчасових виставок. Серед найцікавіших виставкових проєктів: «Зі щирою прихильністю до життя народного», присвячений 155-й річниці від дня народження церковного діяча, етнографа, краєзнавця Марка Федоровича Грушевського, «Врятовані святині» (реставровані ікони із фондів НІКЗ «Чигирин»), «Уквітчана» (фотопроєкт К.Друзь та А.Криворотової).

За минулий рік фондова колекція заповідника поповнилася на 1124 предмети. І сьогодні у фондах заповідника налічується 43130 предметів.

Протягом 2020 року заповідник брав участь у різноманітних заходах, був їх організатором та співорганізатором.

Співробітники заповідника взяли участь у:

- фестивалі української народної іграшки та гри (Луганський обласний центр народної творчості),

- вернісажі «Черкащина – місце сили, історико-культурного різноманіття і творчості».

Було проведено заходи по вшануванню пам’яті:

- О.К.Руденка (до 100-річчя від дня народження відомого краєзнавця);

- Героїв Холодного Яру;

- жертв Будянської трагедії;

- бійців 93 ОМБр у Холодному Яру (у співпраці).

Було організовано та проведено:

- презентацію книги Н. Чигирик ««Загублені» села» (Публічна бібліотека Чигиринської міської ради);

- День прапора (біля пам’ятного знаку «Бійцям 93 ОМБр»);

- урочисті заходи до свята Покрови, Дня Українського козацтва та Дня захисника України у с. Медведівка (спільно із керівництвом Медведівської ОТГ).

Заповідник долучився до міжнародної акції «Museum Week 2020», флешмобу музейних селфі #MuseumSelfie.

Протягом року співробітники заповідника навчалися новому, підвищували свій рівень шляхом участі у різноманітних програмах та курсах. Серед них: он-лайн курси на базі платформи Prometheus, вебінари в рамках проєкту «Музей в кишені», «Культурний трамплін», Школа проєктного менеджменту для культурних інституцій, «Музей відкрито на ремонт», Школа соціального проєктування для культурних менеджерів ОТГ, «Музейний капітал», «Курс грантописця», курс з краудфандингу (освітня частина програми «Діти культури»).

Цього року ми продовжували працювати з дитячою аудиторією. У докарантинний період було організовано 3 музейні дні та проведено 57 занять. Підготовлено та проведено 6 майстер-класів у «Творчій музейній майстерні».

Наприкінці року проведено конкурс дитячої творчості «Пам’ятки Чигиринщини: дитячий погляд», присвячений 425-ій річниці від дня народження Б. Хмельницького.

Із новою ігровою програмою заповідник взяв участь в V Інтерактивному освітньому фестивалі для дітей і підлітків «NEOсвітній Арсенал» (м.Київ).

Проте, в зв’язку з карантинними заходами ми змушені були змінити формат роботи з дитячою аудиторією і перейти до спілкування онлайн в мережі Фейсбук. Для дітей було створено спеціальну рубрику #Пізнавальний_карантин #Дитячий_музейний_простір, де протягом трьох місяців було опубліковано 44 дописи, які містили не лише цікаву інформацію, а й ігрові матеріали.

Під час карантину ми спілкувалися онлайн і з нашою дорослою аудиторією. В соціальній мережі Фейсбук було створено рубрики: #Подорожні_нотатки #Кременчуцьке_море #Деньмузеїв2020 #День_пам’яток.

Оскільки не всі бажаючі могли нас відвідати, на базі платформи izi.TRAVEL було створено віртуальні тури: «Чигирин. Замкова гора», «Чигиринський археологічний музей», «Суботів – родовий маєток Хмельницьких».

У мережі Фейсбук створено сторінки проєктів: «Чигирин. Прогулянка старим містом», «Зі щирою прихильністю до життя народного», «Історія на дотик: Чигиринська фортеця», «Вічної слави ти завжди достоїн».

Кількість наших прихильників у соціальній мережі Facebook збільшилася на третину і сьогодні їх чисельність становить понад 3000.

А ще ми маємо сторінку заповідника в Instagram.

Приєднуйтесь до нас та дізнавайтеся про наші новини та події.

Будьмо на зв’язку! До нових зустрічей!

Олена Трощинська

Яніна Діденко

 

 

Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!