Ви тут: Головна Новини НІКЗ «Чигирин»: підсумки 2021 року
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

НІКЗ «Чигирин»: підсумки 2021 року

e-mail Друк

Нова експозиція, дитячі музейні куточки, нові виставки, участь в десятках конференцій та інших заходах, в т.ч. і онлайн, бо ж другий рік карантин - таким був цей рік для нас.

Тож вже традиційно хочемо згадати та поділитися з вами тим, що відбувалося у Національному історико-культурному заповіднику «Чигирин» протягом 2021 р.

Цього року музеї та екскурсійні об’єкти заповідника відвідало 100793 особи, для яких проведено 3486 екскурсій.

Проведено 3 музейні дні у школах Чигиринської ТГ. Для учнівської молоді проведено 49 занять та лекцій та 7 майстер-класів у «Творчій музейній майстерні».

За минулий рік фондова колекція заповідника поповнилася на 905 предметів. І сьогодні у фондах заповідника налічується 44035 предметів.

В 2021 р. наукові співробітники заповідника підготували 81 повідомлення на 32 науково-практичні конференції, круглі столи. Підготовлено 67 наукових та історичних довідок.

Взяли участь у 25 науково-практичних конференціях, семінарах та круглих столах, з них - 7 міжнародних. Багато конференцій було проведено у форматі онлайн, що вже стало для нас майже звичним.

Заповідник долучився до організації 3-х науково-практичних конференцій:

- І Районної історико-краєзнавчої конференції «Історія та сьогодення придніпровських сіл Чигиринщини» (спільно із відділом освіти, культури, туризму, молоді та спорту Чигиринської міської ради та Рацівським ЗЗСО І-ІІІ ст.);

- ІХ Міжрегіональної історико-краєзнавчої конференції “Чигиринщина в історії України”, присвяченої 30-річчю незалежності України (спільно із ЧДТУ);

- ІV Всеукраїнська науково-практична конференція «Культурно-історична спадщина України: Перспективи дослідження та традиції збереження» (спільно із ЧДТУ).

В 2021 р. було опубліковано 61 статтю у наукових, науково-популярних виданнях, збірниках науково-практичних конференцій.

В цьому році світ побачили книга нашої колеги, завідувачки відділу «Суботівський історичний музей» Надії Кукси «Церква святого пророка Іллі в Суботові: минуле і сьогодення усипальниці Богдана Хмельницького».

Цього ж року Надія Кукса стала лауреатом Всеукраїнської краєзнавчої премії імені Героя України Михайла Сікорського 2021 р. за книгу «Церква Святого Іллі пророка в Суботові: минуле і сьогодення усипальниці Богдана Хмельницького» та інші краєзнавчі праці.

Протягом року співробітники заповідника навчалися новому, підвищували свій рівень шляхом участі у різноманітних програмах, навчаннях, вебінарах. Серед них: онлайн-дискусія «Мистецтво для всіх: інклюзивність в культурному секторі», 3-х онлайн зустрічі «Музейні рефлексії в «Мистецькому арсеналі»; освітня програма обміну досвідом "Museum Education", вебінар "Проєктний менеджмент культурно-мистецьких проєктів", воркшоп «Концептуальні підходи до музеєфікації російсько-української війни», онлайн-семінар «(Не)свідома цифра у музеї», навчання «Запровадження технології Microsoft 365 в музеях» та ін.

Протягом 2021 р. було підготовлено і оформлено 40 тимчасових виставок.

Серед наших найцікавіших виставкових проєктів: «Сорочку мати вишила мені…», «Спадок родини Грушевських: діалог поколінь», «Філософський погляд Миколи Прокопенка», «Етнічна палітра Закарпаття в музейних збірках Ужгородського скансену», виставка графіки Д. Бур’яна «За Україну: 100 років боротьби», «Фауністичні рештки доби палеоліту на Чигиринщині», «Музей дітям – діти музею», банерні виставки «Замчище Хмельницьких у Суботові: від минулого до сьогодення», «Холодний яр – земля вільних», «Наука – це вона».

Дякуємо за співпрацю в організації та проведенні виставок Український інститут національної пам'яті, Закарпатський музей народної архітектури та побуту Ужгородського скансену, голові Черкаського обласного осередку НСМНМУ Ользі Мартиновій, родині Грушевських, проректору з гуманітарно-виховних питань ЧДТУ Валентину Лазуренку, Тетяні Кілессо, Stem is Fem, Юрію Ющенку, художникам Дмитру Бур’яну та Миколі Прокопенку, керівнику гуртка «Чарівний пензлик» Олені Черноус.

Цього року БФ соціального розвитку НІКЗ «Чигирин» в партнерстві з заповідником було реалізовано 2 грантових проєкти.

Перший – «Музей дітям – діти музею» (програма «Діти культури» за підтримки Українського культурного фонду та ГО «Ґараж Ґенґ»). В рамках проєкту, на основі дитячих малюнків, створено та видрукувано дитячі видання «Мандруючи Чигиринщиною», «Археологічна абетка» та настільні ігри (ходилка, пазли, карткові ігри), що представлені у новостворених дитячих куточках у музеях Чигиринщини (Чигиринський археологічний музей, Суботівський історичний музей, Резиденція Б. Хмельницького, Медведівський краєзнавчий музей). Цей проєкт став можливим завдяки підтримці доброчинців на платформі Спільнокошт, за що ми їм неймовірно вдячні.

Другий проєкт – «Створення експозиції «Холодний Яр – земля вільних»» (програма «Інноваційний культурний продукт» за підтримки Українського культурного фонду). В ході його реалізації створено нову експозицію в Медведівському музеї, присвячену множинності змістів Холодного Яру через показ подій Козаччини, Гайдамаччини, Коліївщини, Української революції 1917-1921 рр. на території краю. В рамках проєкту було організовано та проведено круглий стіл дослідників історії Холодноярського регіону «Українська історія: холодноярський вимір».

Протягом 2021 р. співробітники заповідника брали участь у різноманітних заходах:

- форумі «Горизонти спадщини»;

- Х Міжнародному фестивалі «Книжковий Арсенал» (м. Київ);

- фестивалі нескореної Nації Холодний Яр 2021 (с.Суботів);

- туристичному форумі «Черкащина – 2021»;

- VIII-му Нікопольському музейному фестивалі «Україна – козацька держава»;

- фестивалі для дітей та підлітків NEOсвітній Арсенал (м.Київ);

- Черкаському книжковому фестивалі з антипрезентацією книги Н. Кукси «Церква Святого Пророка Іллі»;

- 27-му туристичному салоні «Україна» (м.Київ).

Заповідник долучився до:

- акції Ангели пам’яті-2021. Тиха акція вшанування Героїв Небесної Сотні;

- всесвітньої акції #MuseumWeek2021 в соціальних мережах Facebook та Twitter;

- Міжнародного проєкту Slow Art Day (#ДеньНеспішногоМистецтва);

- відзначення Міжнародного дня пам’яток і визначних місць (Флешмоб "Покажи світу пам'ятки Черкащини");

- міжнародної акції День музеїв-2021;

- відзначення Днів Європи в Україні.

Дякуємо всім, хто був з нами протягом цього року. До нових зустрічей!

Олена Трощинська

Яніна Діденко

 

Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!