Ви тут: Головна Експозиції: Віртуальні виставки (поновлено) До Всесвітнього дня туризму: онлайн-виставка «Чигиринська минувшина»
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

До Всесвітнього дня туризму: онлайн-виставка «Чигиринська минувшина»

e-mail Друк

27 вересня відзначається Всесвітній день туризму – день тих, хто працює в туристичній галузі та всіх, хто любить подорожувати. З найдавніших часів люди вирушали в подорожі з метою пізнання світу.

Чигиринщина належить до тих регіонів України, що мають багату історію і значну кількість пам’яток історико-культурної спадщини, що завжди приваблювало подорожуючих. Серед них були і художники, які шукали тут натхнення.

Ми презентуємо вашій увазі онлайн-виставку, на якій представлені художні твори, що зображують історичні ландшафти та старожитності Чигирина, Суботова, Медведівки та створювались впродовж XVIII-XIX ст.

У 1781 р. на Чигиринщині побував художник, архітектор з Ельзасу Йоган Генріх Мюнц Ним було створено малюнки «Гора. Чигирин» та «Млин у Суботові над Тясмином» (зобр. 1, 2). Обидва малюнки мають коментарі, написані автором, що містять цікаві подробиці.

На поч. ХХ ст. історик Дмитро Бантиш-Каменський, який готував свою «Історію Малой Росії», відрядив до Суботова художника П.Сплетссера, щоб той замалював Іллінську церкву. Малюнок, створений 1825 р., став класичним зображенням храму на довгі десятиліття (зобр.3).

Наступне зображення пов’язане з ім’ям польського літератора, історика, громадського діяча Міхала Грабовського. Він не оминув увагою таку цікаву пам’ятку як суботівська баба (зобр. 4), подавши її зображення та опис в своїй книзі «Історія давня і сучасна».

У 1851 р. на Черкащині працював Домінік П’єр Де ля Фліз – член-співробітник Комісії для опису губерній Київської навчальної округи. В своїх 9-и альбомах значну увагу дослідник приділив старожитностям Чигиринщини, зобразивши Свято-Іллінську церкву в Суботові та Медведівський Свято-Миколаївський Пустинний монастир (зобр. 5, 6).

Велика кількість зображень пам’яток Чигиринщини належать польському художнику Казимиру Пжишиховському. Серед них: «Вид Чигирина», «Церква фундації Б.Хмельницького в Суботові», «Давня церква уніатська в Медведівці» (зобр. 7, 8, 9).

В період між 1870-1874 рр. на Чигиринщині побував польський художник Наполеон Орда – автор зображення Чигирина – «Czehryn» (зобр. 10).

Впродовж століть зображені пам’ятки та краєвиди зникли чи змінилися, тому ці малюнки мають величезну цінність та є важливим джерелом для відтворення автентичного вигляду пам’яток.


Більше дізнатися ви можете зі статті:

Діденко Я.Л. Старожитності Чигиринщини в іконографії XVIII-XIX століття // Чигиринщина: історія і сьогодення. Матеріали VII науково-практичної конференції 21-22 листопада 2019 р. – Черкаси: видавець Кандич С.Г., 2019. – С. 67-70.

Діденко Я.Л.

Трощинська О.І.

 

 
Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!