Ви тут: Головна Новини НІКЗ «Чигирин»: підсумки 2022 року
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

НІКЗ «Чигирин»: підсумки 2022 року

e-mail Друк

Як же хотілося б почати допис звичайним «Завершився ще один рік, і ми хочемо розповісти вам, як ми його прожили, які цікаві події в нас відбулися».

))) Але… цей рік змінив все. 2022 став роком важких випробувань для всіх нас. Ми, як і вся країна, жили і працювали в абсолютно нових для нас умовах – умовах повномасштабної війни рф проти України.

Вже 24 лютого у НІКЗ «Чигирин» з метою збереження музейних колекцій були демонтовані постійні експозиції та припинено прийом відвідувачів і проведення екскурсій. Лише з початку квітня, коли ситуація на фронті змінилася (війська рф були відкинуті з північного напрямку), на окремих об’єктах закладу – «Резиденція Б. Хмельницького», «Суботівський історичний музей», «Стецівський етнографічний музей», археологічний музей в м. Чигирин, філія «Холодний Яр» – було відновлено прийом відвідувачів і проведення екскурсій. З червня доступними для відвідувачів стали кілька залів музею Б. Хмельницького, де експонуються тимчасові виставки.

Як і вся країна, ми працювали в умовах повітряних тривог, відключень електроенергії, та, незважаючи на всі складнощі, ми приймали відвідувачів, організовували виставки, брали участь в заходах, проводили майстер-класи, забезпечували збереження предметів музейної колекції… А ще, відчували дружню підтримку і допомогу колег та інституцій, яким небайдужа українська культурна спадщина.

Тож, цього року музеї та об’єкти заповідника відвідало 28512 осіб, для яких провели 1158 екскурсій. Варто зауважити, що значну кількість відвідувачів становили внутрішньо переміщені особи, які знайшли прихисток на території нашої громади та сусідніх.

Протягом року науковці закладу підготували 54 наукові та історичні довідки, 57 повідомлень на 31 науково-практичну конференцію, круглий стіл. Взяли участь у 29 науково-практичних конференціях, семінарах та круглих столах, з них - 6 міжнародних. Було опубліковано 31 статтю у наукових, науково-популярних виданнях, збірниках науково-практичних конференцій. За кілька днів до вторгнення побачила світ книга наших колег Яніни Діденко та Надії Кукси «Хранителі спадщини Потясминня: мандрівка крізь часи».

Цього року підготовлено і оформлено 37 тимчасових виставок. Найцікавіші виставкові проєкти: «Боротьба за незалежність України: минуле і сьогодення» (роботи учасників конкурсу дитячого малюнка), роботи художниці Яни Якимчук «Розквітне люба Україна!», «Кожному часу – своє гасло», «Виставка «ПРО НАС», «Три евакуації Василя Бомбізи».

Серед прибулих у нашу громаду ВПО було чимало дітей, і заповідник взяв на себе функції організації майстер-класів для них. Ця форма роботи поєднує творчість, пізнання, включення в активну діяльність, спілкування та емоційну складову, що було надзвичайно важливо з огляду на події, які пережили діти. З початку квітня співробітниками заповідника було організовано та проведено 100 майстер-класів з різних видів народного та сучасного мистецтва, в яких взяли участь біля 1000 дітей.

Цього року фондова колекція заповідника поповнилася на 1018 предметів, з них 203 основного фонду. Наприкінці року на зберігання до заповідника надійшли артефакти сучасної російсько-української війни. Цьому ми завдячуємо активній діяльності волонтерського осередку у с.Суботів (Суботівський історичний музей) та допомозі нашого колеги, завідувача філіалу «Холодний Яр» Богдана Легоняка, який у березні 2022 р. став на захист Країни. Нині ці предмети частково представлені на виставці «Українці нездоланні. Україна ПЕРЕМОЖЕ!», інші поповнять майбутню експозицію «Холодний Яр – земля вільних. 2.0»

Збереження фондової колекції та пам’яток було одним з головних завдань в умовах воєнного стану. І тут хочемо розповісти про підтримку та висловити слова вдячності за надану допомогу у збереженні колекції. Дякуємо Ukraine Art Aid Center / Netzwerk Kulturgutschutz Ukraine, координаторкам Центру - Олені Балун та Марії Томці, а також музейній волонтерці Ірині Нікіфоровій, нашим колегам з Міністерства культури Німеччини та пану Штефану Домпке/ Stephan Dömpke – голові неурядової організації World Heritage Watch за надані пакувальні матеріали, обладнання та технічні засоби для збереження фондової колекції та документації заповідника.

Також ми отримали підтримку в реалізації проєкту «Збереження музейної колекції НІКЗ «Чигирин»» (в рамках Конкурсу грантів проєкту “Забезпечення збереження документів та архівних фондів українських партнерських установ Мережі допомоги тим, хто пережив націонал-соціалістичні переслідування в Україні”). Під час проєкту було придбано необхідне обладнання і техніка для захисту та збереження музейних предметів з фондової колекції заповідника, пам’яток та будівель. Наша щира вдячність грантодавцям - німецьким колегам із Museum Berlin Karlshorst і кураторкам проєкту Катерині Малигіній та Галині Рощиній!

Оскільки в умовах воєнного стану було набагато менше можливостей спілкуватися з вами наживо, то ми намагалися спілкуватися більше онлайн на нашій сторінці у фейсбуці.

Ми готували для вас онлайн виставки, розповідали про визначні історичні події та історичні постаті, говорили про минуле і сьогодення в рубриках #Зброя_боротьби #Атрибути_ гетьманської_ влади #Юрій_Горліс_Горський «До 254-ої річниці початку КОЛІЇВЩИНИ» #Чигиринські походи #Кожному_часу_своє_гасло #Мистецький_фронт.

Взяли участь в Міжнародній акції #MuseumWeek_2022.

Було проведено відкритий конкурс дитячих малюнків «Боротьба за незалежність України: минуле і сьогодення» та представлено онлайн виставку робіт переможців та учасників.

Співробітники заповідника взяли участь у:

- регіональному телемості «Краєзнавці Черкащини: Україна переможе» (до Всеукраїнського дня краєзнавства) (26.05);

- акції Ангели пам’яті-2022. Тиха акція вшанування Героїв Небесної Сотні (18.02);

- відзначенні Міжнародного дня музеїв 2022;

- заходах толоки «Єднайся, родино – перемагай Україно!».

Заповідник долучився до:

- проєкту Ukraїner: подкасти про історію Чигирина та Суботова;

- «Свята Покрови у Холодному Яру: вшанування загиблих героїв»;

- «Зимового походу на честь Юрія Горліс-Горського» (спільно з ГО «Поклик Яру»);

- організації благодійного концерту вокального квартету «Чарівне відлуння» на підтримку ЗСУ.

А ще ми, як і всі українці, вірили, захоплювалися, ненавиділи, підтримували, допомагали, любили, чекали. Все, що ми робили, ми робили з вірою в наші ЗСУ, Україну і нашу неминучу Перемогу!

Олена Трощинська

Яніна Діденко

 

 

Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!