Ви тут: Головна Новини Ляльковий літопис війни
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

Ляльковий літопис війни

e-mail Друк

1 березня 2023 р. в музеї Б.Хмельницького НІКЗ «Чигирин» відбулося відкриття персональної виставки Олени Адільбекової "Ляльковий літопис війни".

Олена Адільбекова - кризовий психолог. Лялькарством займається з 2014 року. Саме це хобі дало сили та можливість психологічно витримати перебування в Харкові під час запеклих боїв на околицях міста.

Під впливом побаченого на вулицях Харкова, повідомлень з фронту, в укритті, під обстрілами з'явилися авторські ляльки в техніці текстильної пластики в різноманітних сценічних композиціях: "ЗСУ і Батько", "Попасна", "Мадонна з дитиною", "Зі смартфоном", "На підлозі", "Бабуся з гусем", "З котиком", "Щоки впали" та інші. Кожна лялька має свого прототипа. Майстриня веде своєрідний ляльковий літопис війни.

Ці ляльки дуже емоційні, вони неймовірно точно передають біль, сум і разом з цим віру та надію в сили харків'ян та українців. Більша частина ляльок виконана в техніці тканинної пластики. Але є й авторські інтерпретації народних ляльок. Також є роботи створені з ниток та природних матеріалів.

На виставці представлені ляльки створені за дослідженнями О.Найдена "Княгиня і Молодиця" (Катерини Ляшко з Черкащини). Вони стали доленосними для майстрині, оскільки у неї з'явилася можливість евакуюватися з Харкова саме на Черкащину у село Лихолiти Золотонiського району, де зараз і проживає із своєю родиною. У затишному просторi старовинної покинутої хати-прихистку майстриня символічно та з вдячністю за спокій, тишу, гостинність, відтворила народну ляльку "Княгиню", зафіксовану дослідниками в с. Золотоношка.

Зараз Олена Адільбекова працює над колекцією ляльок у костюмах кримських татар для проекту «Кримськотатарські Студії».

За словами майстрині, ляльки – це її щит: «До війни я народжувала ляльок, а під час війни вони мене, нову».

Ляльки-обереги супроводжували й сина майстрині Валерія Адільбекова під час військової служби в зоні АТО-ООС у 2016-2019 роках у складі 93-ї ОМБр "Холодний яр", вони пройшли бойовий шлях разом з ним на Бахмутських висотах і повернулися додому фактично неушкодженими.

Роботи майстрині супроводжуються авторськими етикетками–анотаціями.

На відкритті виставки були присутні земляки Олени Адільбекової - харків’яни, які зараз мешкають у нашому місті.

Для всіх присутніх майстриня провела авторську екскурсію, розповідаючи про свої роботи та історію їх створення. Також для учнів Чигиринського ліцею №2 пані Олена провела майстер-клас.

Дякуємо Олені Адільбековій за можливість представити виставку в нашому закладі.

Виставка працюватиме протягом двох місяців. Запрошуємо! 

 

Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!