Ви тут: Головна Експозиції: Віртуальні виставки (поновлено) Антична миска в експозиції Чигиринського археологічного музею
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

Антична миска в експозиції Чигиринського археологічного музею

e-mail Друк

В експозиції третього залу Чигиринського археологічного музею представлена антична глиняна миска (А-4938). Саме скіфській добі в історії Чигиринщини присвячена тематика цього залу. Експонат знаходиться у фрагменті експозиції, який знайомить нас із результатами україно-польських археологічних досліджень кургану Скіфська Могила під керівництвом Скорого С. та Хохоровського Я., які проводилися в 2003 році на території Мотронинського городища. Тут ми можемо побачити макет кургану із зображенням двох розкопаних поховань, під час досліджень яких було виявлено бронзовий котел, глиняну античну миску, осілок, а також залишки кінської збруї, серед яких були унікальні предмети: два налобники та нагрудник для коня.

Давньогрецька миска-лутерій була виявлена у вигляді розвалу (деструкція під тиском грунту) під час археологічних досліджень бокової гробниці кургану Скіфська могила. Реставрована із 60 фрагментів. Тулуб лутерію усічено-конічної форми на широкому кільцевому піддоні. Вінчик округлої форми, злегка потовщений. Діаметр посудини – 35 см, висота – 10,5 см. Глина рожевого кольору. Зовні миска покрита світлим лаком чи обмазкою.

Особливе місце серед різноманіття грецької кераміки займає так звана «товстостінна кераміка», одним з видів якої є лутерії, які були поширені в побуті античного населення. Лутерій (від грецького – лити, купати) – посудина у формі миски для води. Стародавні греки використовували цю посудину для миття ніг, рук та голови. У скіфів лутерій входив до набору урочистого посуду для пиття вина. Лутерії різних типів в античних центрах Північного Причорномор’я відомі, принаймні, з VI століття до н.е. та існували протягом усієї грецької епохи і стають відносно рідкісними в римський час. Використовувався такий посуд у побуті та для релігійних обрядових дійств.

А детальніше про життя та побут скіфів на території нашого краю ви можете дізнатися від наших науковців під час екскурсії в Чигиринському археологічному музеї.

 
Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!