Ви тут: Головна Експозиції: Віртуальні виставки (поновлено) Натільний жіночий хрестик XVIII-XIX ст.
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

bogdan

Натільний жіночий хрестик XVIII-XIX ст.

e-mail Друк

У фондах Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» зберігається натільний жіночий хрестик XVIII-XIX ст. Цю випадкову знахідку до фондів заповідника передано у жовтні 2023 року Крамаренком Ю.Г., жителем м.Кременчук Полтавської області.

Хрестик було виявлено на території с.Гущівка, затопленого Кременчуцьким водосховищем, жителі якого були переселені до сучасного села Вітове Чигиринської міської громади. За Л.І. Похилевичем, у XVIII столітті в Гущівці була церква, а відтак і населений пункт, який залишив культурний шар поселення XVIII ст.

Хрестик (ЧНІКЗ КВ-13186, А-6368) – жіночий, бронзовий, литий, з шістьма вставками із прозорого гранованого скла на всіх балках і по центру; кінці балок заокруглені та мають додатковий декор у вигляді об’ємних кружалець діаметром до 2 мм, а зверху вертикальної балки хреста - декор у вигляді округлої поверхні з насічками до 4 мм в діаметрі. По периметру лицевої сторони нанесено насічки, кути середхрестя заповнені декором – по три об’ємні кружечки діаметром до 2 мм. На зворотному боці зверху є вушко для підвішування та крапкове зображення латинського хреста, яке утворилося виступами та кріпленнями заглиблень скляних вставок.

За В.О. Векленком, питання про можливе використання хрестів, як складової у комплексах народних прикрас, залишається відкритим і потребує аналізу. Дослідник відзначає, що хрестик виконував декілька функцій:

1) свідчення належності до того чи іншого християнського віросповідання;

2) виконував роль оберегу;

3) просто був прикрасою.

Отже, нагрудний жіночий хрестик XVIII-XIX століття, в майбутньому, буде гідно представлений в експозиції Музею Богдана Хмельницького як приклад старожитностей української культової дрібної пластики козацької та посткозацької доби.

 
Банер

Авторські права захищені. При копіюванні матеріалу обов’язкове гіперпосилання на сайт!