- Деталі
По дорозі із Суботова на Холодний Яр туристи зупиняються в с. Медведівка. Це село розташоване на правому березі річки Тясмин, за 35 км. від Чигирина. Уродженцем Медведівки був Максим Залізняк – один з ватажків найбільшого козацького повстання 1768 року Коліївщини.
Про історію села розповідає місцевий краєзнавчий музей, який є філією НІКЗ «Чигирин». Сучасна експозиція Медведівського краєзнавчого музею «Холодний Яр – земля вільних» була створена у 2021-2023 рр. (за підтримки Українського культурного фонду). У п’яти залах музею висвітлено теми, які розкривають роль та значення Холодного Яру в становленні української державності, показують множинність змістів Холодного Яру – природного об’єкта та місця боротьби за волю і свободу. Експозиція знайомить з історією Холодноярщини від початку XVIІ ст. до сьогодення: Козаччина, Гайдамаччина та Коліївщина, діяльність Холодноярської організації у 1918-1923 рр., Голодомор 1932-33 рр., репресії, рух спротиву в роки ІІ Світової війни, Майдани 2004 р., 2013-2014 рр., боротьба супроти агресії рф з 2014 р. до сьогодні. До музейного зібрання входить понад 300 експонатів. Нова експозиція містить елементи інтерактиву.
Поруч з краєзнавчим музеєм знаходиться пам’ятка архітектури ХІХ ст. – Церква Успіння Пресвятої Богородиці та пам’ятник Максиму Залізняку.
З Медведівки шлях туристичної подорожі простягається до Холодного Яру. Село Мельники – центр цього регіону. Тут в роки Української революції 1917-1921 рр. перебував штаб Холодноярської організації, яка виборювала волю під знаменами самостійності і незалежності України.
У глибині Холодного Яру розташована пам’ятка археології національного значення – Мотронинське городище скіфського часу (VII—V ст. до н.е.). Туристи слухають розповідь про його оборонну систему, історію археологічних досліджень, оглядають вкриті лісом стародавні вали та городища. Біля одного із валів городища встановлено пам’ятник партизанам Холодного Яру. Під час німецько-фашистської окупації в цих лісах активно діяли 5 партизанських загонів.
За кілька кілометрів від Мотронинського городища на хуторі Буда є одна з трагічних пам’яток часів останньої війни – братська могила мешканців хутора, розстріляних окупантами 18 червня 1943 р.
Безмовним свідком тієї трагедії, як і багатьох інших подій, був 1000-літній дуб Максима Залізняка, який росте неподалік від братської могили. Цей патріарх Холодноярських лісів є одним з найстаріших і найвідоміших дерев України і Європи.
Повертаючись з хутора Буда, туристи обов’язково зупиняються біля Мотронинського монастиря, який знаходиться на однойменному городищі. Вони знайомляться з його історією та сучасністю, відвідують пам’ятку архітектури національного значення – Свято-Троїцьку церкву, збудовану в 1804 р.