В фондовій збірці НІКЗ «Чигирин» зібрана велика колекція (близько трьохсот) гарматних ядер та їх фрагментів.
Основне джерело надходження – матеріали археологічних розвідок та експедицій під керівництвом Горішнього П.А., Мудрицького Г.А., Куштана Д.П., які проходили у 1989-1994 р.р., 2004 р., 2006 р. на території Замкової гори (Бастіон Дорошенка, залишки церкви Петра і Павла) та Нижнього міста (Фото 1).
Значна частина колекції була передана з фондів Чигиринського краєзнавчого музею. Мешканці Чигиринщини поповнюють фондову збірку ядрами, що були випадково знайдені на їх обійстях.
Частина колекції експонується в музеї Богдана Хмельницького, історико – архітектурному комплексі «Резиденція Богдана Хмельницького», Медведівському краєзнавчому музеї (Фото 2).
В колекції НІКЗ «Чигирин» представлені гарматні ядра (кам’яні та чавунні) ІІ половини ХVІІ ст.. Кам’яні ядра виготовлені із пісковику. Значна частина чавунних ядер – суцільнолиті, лише кілька порожнистих розривних ядер, що не вибухнули. За розмірами – від 33 мм до 300 мм.
Під час останньої археологічної розвідки, що проходила на Замковій горі у вересні 2017 року, були виявлені фрагменти розривного ядра.
Дана колекція слугує беззаперечним доказом важких оборонних боїв, які точилися в місті Чигирині під час турецько-татарської навали 1677-1678 років.