Поштівки початку ХХ століття із видами Чигирина//Пам'ятки України. - №5-6. – 2011. – с.54-55
Харченко Л.І., молодший науковий співробітник
У середині 90-х рр. ХІХ ст. в книгарнях, кіосках і на лотках з’явилась новинка, що викликала значний інтерес серед населення. У продаж надійшли поштові картки, на яких були видрукувані види різних міст України. Видавались вони на той період цілими серіями, в які, як правило, включались зображення центральних вулиць і майданів, архітектурних ансамблів (палаців, садиб, фортець, монастирів) головних соборів, церков та інших культових споруд. Оскільки замовлення на видання приймались і від приватних осіб, то кожен бажаючий міг замовити серію листівок або окрему листівку із зображенням власного будинку, книгарні, контори, улюбленого місця. Власники цих книгарень були відомими видавцями листівок, і зображення вивісок і вітрин книгарні виконували роль своєрідної реклами їхньої продукції.1 На початку ХХ століття подібні листівки видавались і в Чигирині.
Вони були випущені власником магазину фотографічного, книжкового і письмового приладдя Міхаелем Сквірським у 1911-1915 рр.. Його магазин знаходився в Чигирині по вулиці Софіївській, 28 (сучасна вул. Грушевського – авт.) [додаток 1].2 На початку ХХ ст. М.Сквірський почав активний випуск продукції з місцевими краєвидами. Всього було надруковано близько 50 видів листівок, з яких 22 зберігається в фондах заповідника. Майже на кожній із листівок, на зворотному боці зазначено друкований напис «ПОЧТОВАЯ КАРТОЧКА». Цей термін з’явився на поштових картках Росії з 1907 року замість звичного «ОТКРЫТОЕ ПИСЬМО». Населення швидко оцінило переваги користування поштовими картками. Всі гарно засвоїли правила їх використання, тим більше, що завдяки Всесвітньому поштовому союзу вони стали міжнародними.3
Спочатку зворотній бік поштової картки призначався тільки для адреси, а з 1904 року ліва половина традиційно відводиться для короткого письмового повідомлення. Ці картки пересилались у відкритому вигляді, без конвертів (Мал. 1).
На звороті деяких листівок М.Сквірського зустрічається друкований напис назви видавництва «Изданіе фотографіи, книжного и писчебумажнаго магазина М.Сквирскаго». Це, до речі, практично, вся інформація, яка проливає світло на видавництво. Адже ні в Державному архіві Черкаської області, ні в бібліотеках інформації про нього немає, в тім як і про самого видавця або ж власника магазину. Єдине, що підтверджує наявність магазину або фотоательє в Чигирині – це самі листівки. [Додаток 2].4
Досліджуючи листівки даної серії можемо стверджувати про їх тиражування. Так, дивлячись на дві однакові, із зображенням вулиці Міліонної, бачимо, що на одній із них існує напис (знаходиться у приватній колекції), на іншій він відсутній (у фондах НІКЗ «Чигирин»). Можемо лише припускати, що з написами були листівки першого випуску, а так як на них був попит і приносили вони непоганий прибуток, то їх могли тиражувати.
Щодо написів на зразок: «гор.Чигирин Общий вид №1» або «гор. Чигирин Софиевский подъем изд.Сквирского №6» та ін. то номери, вказані на картках, найімовірніше є порядковими номерами виданих на той час листівок цієї серії. У фондах Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» зберігаються листівки №№ 1, 6, 8,15, 17, 18, 22, 27, 28, 35, 37. Відомі також № 41 та № 54, які знаходяться в приватних колекціях.
Щодо датування, то на жодній з них друкованої дати випуску немає, тому що рік видання листівок, випущених на той період, взагалі проставляли дуже рідко. Вивчаючи старі видання поштових карток, доводиться орієнтуватися в основному за поштовим штемпелем, за вказаним роком написання поштового повідомлення5 та за її розміром. В кінці ХІХ ст. (1874р.) на Всесвітньому поштовому конгресі, коли офіційно визнали листівку, було встановлено міжнародний стандарт її розміру – 9х14 см. До речі, розміри досліджуваних листівок відповідають цьому стандарту. З 1925р. з’явився новий – 10,5х14,8 см. Зараз, коли листівка знову втратила чітку прив’язку до пошти, вона існує у різних форматах.6
За зображеннями можемо класифікувати їх на: листівки із видами центральних вулиць, Замкової гори, культових споруд, улюбленого місця відпочинку чигиринців – р.Тясмин та із краєвидами міста, які розкриваються із Замкової гори, адже звідси видно Чигирин у всій його красі. Цікаво, що на листівках були зафіксовані краєвиди, частина з яких нині вже не існує.
На жаль, з цілого ряду причин, ми не маємо змоги побачити усі листівки випущені М.Сквірським. Очевидно, ті які на сьогоднішній день не відомі, були видані малим тиражем і не набули значного поширення серед населення. Крім того, придбати поштову листівку міг не кожен чигиринець. Тому що навіть без марки вона коштувала 5 – 7 а то й 10 коп. (для порівняння 1 фунт м’яса коштував 8-9 коп.).7
Протягом усієї історії існування листівка зазнала численних видозмін, але, попри це, залишилась актуальною до нашого часу. Окрім свого прямого призначення вона завжди була предметом колекціонування. Завдяки збирачам старшого покоління, які передають свої речі сучасникам, у фондах НІКЗ «Чигирин» сформувалася цікава колекція листівок І пол. ХХ ст. Вона налічує близько 250 поштівок.8 Найбільш цілісну її групу складають листівки із видами Чигирина, видавництва М.Сквірського (22 од.) - неповторний образний документ і джерело дослідження минулого нашого міста. Вони дають унікальну можливість побачити Чигирин на поч. ХХ ст. у всьому розмаїтті життя: культурного, соціально-побутового, господарського.
ПРИМІТКИ:
1.Забочень М., Поліщук О., Яцюк В. Україна в старій листівці. – К.: Криниця, 2000. – 505 с.
2. Фонди НІКЗ «Чигирин»: КВ-10080, Пл-924.
3. Почтовая карточка. – Інтернет -ресурс: http://www.tonnel.ru/?l=kniga&1109
4. Фонди НІКЗ «Чигирин»: КВ-11736/2, Пл-1431.
5. Перші ризькі листівки. - Інтернет-ресурс: http://www.best-cards.org.ua/best-cards/pervye_rizhskie_otkrytki.html
6. Сапко М. Святкова кореспонденція. – Інтернет-ресурс: http://vsiknygy.net.ua/overview/762/
7. Науковий архів НІКЗ «Чигирин». – Екскурсія «Чигирин – погляд у минуле» /авт. О.О. Пискун. – 2005. – 6с.
8. Фонди НІКЗ «Чигирин» . - Інвентарна книга «Плакати і листівки».